Jesteś niezalogowany - Zaloguj się lub Zarejestruj się
Słownik terminów
Wyszukiwarka
Przetwornica częstotliwości
urządzenie elektroniczne zamieniające prądu zmienny o danej częstotliwości na prąd zmienny o innej częstotliwości. Przetwornica częstotliwości może zmieniać także napięcie. Przetwornica częstotliwości z budowana jest z trzech podstawowych bloków. Prostownika, stopnia pośredniego, falownika. Przetwornica częstotliwości potocznie określana jest falownikiem. W rzeczywistości pojęcie falownika odnosi się do urządzenia zamieniającego prąd stały na zmienny. Inne spotykane określenie to przemiennik częstotliwości.
Przetwornik
ogólnie grupę urządzeń stanowią elementy funkcjonalne, których zadanie polega na zmianie wielkości mierzonej lub jej zakresu na postać dogodną do bezpośredniego odczytu. Część przetwornika bezpośrednio biorąca udział w analizowanym zjawisku to czujnik.
Regulator
W grupie regulatorów znajdują się urządzenia sterujące, których sygnał wejściowy jest odpowiednio przetwarzany np. w zakresie czasu itp. Urządzenie, w którym sygnał wejściowy nie jest obrabiany nazywamy sygnalizatorem. Zadanie regulatora polega na wygenerowaniu odpowiedniego sygnału sterującego, aby obiekt regulowany w jak najkrótszym czasie osiągał wartość zadaną. Najczęściej regulator działa w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego.
do góry
Regulator bezpośredniego działania
pobiera energię z regulowanego procesu obciążając go energetycznie jednocześnie spełniając funkcje elementu pomiarowego i wykonawczego.
Regulator pośredniego działania
wymaga dostarczenie energii z obcego źródła co umożliwia konstrukcyjne wydzielenie obwodu pomiarowego i wykonawczego.

Ze względu na postać sygnału regulacyjnego wyróżniamy regulatory:
- analogowe-sygnał regulujący w sposób ciągły oddziałuje na obiekt
- impulsowe-sygnał regulujący oddziałuje na obiekt tylko w pewnych powtarzających się chwilach zwanych czasem impulsowania.
- dwupołożeniowe-sygnał regulujący przyjmuje tylko dwie wartości
- trójpołożeniowe-sygnał regulujący przyjmuje tylko trzy wartości
Rejestrator
urządzenie służące do zapisu (archiwizacji) i prezentacji (wizualizacji) informacji o przebiegu parametrów kontrolowanych procesów technologicznych w czasie (np. temperatura, ciśnienie). Ze względu na rodzaj nośnika zapisu wyróżnia się następujące typy rejestratorów:
- rejestratory papierowe – rejestratory, w których dane są zapisywane na taśmie papierowej (najczęściej za pomocą pisaka);
- rejestratory cyfrowe – rejestratory, w których dane są zapisywane na nośnikach pamięci cyfrowej (karty pamięci FLASH, dyski twarde, taśmy magnetyczne etc).
do góry
Rotametr
przyrząd do pomiaru natężenia przepływu płynów. Ma postać pionowej rury, rozszerzającej się ku górze. W rurze umieszczony jest pływak. Płyn wprowadza się od dołu rury. Ruch płynu powoduje unoszenie pływaka do położenia, w którym zrównoważą się działające nań siły
Serwosilniki
są to bezszczotkowe silniki AC z magnesami trwałymi na wirniku, z zabudowanym elementem sprzężenia zwrotnego (np. enkoderem sinusoidalnym). Mogą posiadać chłodzenie własne lub dodatkowe zewnętrzne. Opcjonalnie silniki mogą być uposażone w dodatkowy układ hamulca. Swoimi parametrami dynamicznymi, precyzją i uniwersalnością przewyższają silniki prądu stałego.
Siłownik hydrauliczny
(znany także pod nazwą cylinder hydrauliczny), silnik hydrostatyczny o ruchu posuwistym. Organem roboczym siłownika mogą być: tłok nurnik lub membrana - umieszczone w cylindrycznym korpusie. Do przestrzeni roboczej wtłaczana jest ciecz, która przesuwa tłok lub nurnik, lub odkształca membranę. Powoduje to ruch posuwisty tłoczyska. Siłowniki hydrauliczne dzielą się na:
- jednostronnego działania - suw roboczy odbywa się tylko w jednym kierunku
- dwustronnego działania - suwy robocze odbywają się w obu przeciwstawnych kierunkach
do góry
Siłownik pneumatyczny
urządzenie mechaniczne, zamieniające ciśnienie powietrza lub innego gazu na ruch - przemieszczenie elementów albo wzdłużne, albo wokół swojej osi. Doprowadzenie gazu pod ciśnieniem przewyższającym ciśnienie atmosferyczne (lub niższym od ciśnienia atmosferycznego) do jednej z komór siłownika powoduje przemieszczenie się tłoka wewnątrz cylindra siłownika, co skutkuje przemieszczeniem się końcówki roboczej zamocowanej do tego tłoka.
Soft-Start
jest półprzewodnikowym kontrolerem silników asynchronicznych klatkowych i pierścieniowych. Urządzenie zbudowane jest z modułu energetycznego wykonanego w oparciu o tyrystory oraz układu wyposażonego w specjalizowany procesor przemysłowy.

Urządzenia Soft-Start zapewniają:
- płynny rozruch i zatrzymanie napędu
- ograniczają prądy rozruchowe,
- ograniczają rozruchowe spadki napięcia,
- eliminują udary mechaniczne.
- efektywną pracę napędu
- podłączenie tylko 3-ma przewodami,
- wydłużenie czasu pracy elementów mechanicznych i elektromechanicznych nawet o 150%,
- eliminacja udarów hydraulicznych (przy starcie i zatrzymywaniu)
Sondy i czujniki poziomu
do grupy zaliczamy urządzenia przetwarzające wielkość fizyczną jaką jest poziom na pewien sygnał wyjściowy. Sygnał wyjściowy nie jest dodatkowo przetwarzany na standartowy sygnał analogowy za pomocą przetwornika poziomu.
do góry
Sterowniki DCS
rozproszony system sterowania odpowiadający za sterowanie oraz wizualizacje procesu. Systemy typu DCS charakteryzują się tym, że posiadają wspólną bazę danych dla systemu sterowania oraz wizualizacji.
Sterowniki dedykowane
są to sterowniki przystosowane swoją budową oraz funkcją działania do urządzenia, którego pracę kontrolują. Przykładem może być sterownik palnikowy.
Sterowniki PAC
duże systemy sterownikowe przeznaczone do realizacji złożonych procesów technologicznych.
do góry
Sterowniki PLC
w zależności od wersji obsługują od kilkunastu do kilkuset wejść/ wyjść. Występują w wersji modułowej (kaseta, zasilacz, procesor i odpowiednia ilość kart I/O) lub kompaktowej (jednostka centralna zintegrowana z zasilaczem oraz wejściami / wyjściami).
Sterowniki przemysłowe
dzielimy na:
- mikrosterowniki programowalne
- sterowniki PLC
- sterowniki PAC
- sterowniki DCS
- sterowniki CNC
- sterowniki typu SoftPLC
- sterowniki dedykowane
Sterowniki softPLC
są to rozwiązania wykorzystujące moc obliczeniową komputerów PC.
do góry
Stycznik
łącznik mechanizmowy, przestawiany w sposób inny niż ręczny, o tylko jednym położeniu spoczynkowym styków ruchomych, zdolny do załączania, wyłączania i przewodzenia prądu w normalnych warunkach pracy obwodu, a także przy przeciążeniach.
Sygnalizator pomiarowy
Grupę sygnalizatorów stanowią urządzenia pomiarowe posiadające wyjścia dwustanowe (binarne). Sygnał wejściowy nie jest w żaden sposób przetwarzany. Sygnał wyjściowy jest generowany wprost na podstawie sygnału wejściowego. Sygnalizują one pewien stan np. przekroczenie zadanego poziomu. Sygnalizatory nie mierzą wielkości! Przykładem może być sygnalizator poziomu z wyjściem przekaźnikowym. Sygnalizator często nazywany jest termostatem lub presostatem.
Sygnał analogowy
sygnał, który może przyjmować dowolną wartość z ciągłego przedziału (nieskończonego lub ograniczonego zakresem zmienności). W systemach automatyki najczęściej stosowane są sygnały analogowe prądowe 0/4-20 mA oraz napięciowe np. 0-10V.
do góry
Sygnał cyfrowy
sygnał, w którym rozróżnia się dwa stany odpowiadające cyfrom dwójkowym: 0 i 1.
Termometr bimetaliczny
Termometr, w którym pomiar temperatury odbywa się za pomocą układu bimetalicznego wewnątrz czujnika termometrycznego. Element bimetaliczny to dwa nierozerwalnie połączone paski metalu. Każdy z metali ma inny współczynnik rozszerzalności cieplnej, dzięki czemu każdy pasek osiąga krzywiznę proporcjonalną do jego temperatury. Sam system bimetaliczny składa się z paska bimetalicznego zwiniętego śrubowo albo spiralnie, zależnie od rozmiaru czujnika i mierzonej temperatury. Każda zmiana temperatury powoduje obracanie osi przez bimetal. Taki obrót przenoszony jest na wskazówkę tarczy.
Termometr cieczowy
Składa się z kapilary szklanej, wewnątrz której panuje próżnia, skali oraz zbiornika z cieczą, którą może być rtęć lub alkohol.
do góry
Termometr elektroniczny
termometr posiadający cyfrowy wskaźnik temperatury.
      123      
znaleziono: 62 | ilośc stron: 3 | na stronie: 25
Do katalogu towarów Do góry strony
Projekt i wykonanie: netkoncept.com